See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Auktionsföretag
Beskrivning: Luleå kommun, Luleå Hamn AB, Lumire AB, Luleå Energi AB och Luleå Lokaltrafik AB avser att upphandla ett ramavtal avseende auktionsföretag för försäljning av tjänstefordon, maskiner och övrig utrustning, verktyg, inventarier och övriga objekt. Delområde 1: Lätta fordon Delområde 2: Tunga fordon, maskiner, verktyg, inventarier och övriga objekt.
Intern identifierare: KLF 2025/1961
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79342400 Auktionstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79342410 Elektronisk auktion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1: Lätta fordon
Beskrivning: Omfattar fordon med en totalvikt på maximalt 3,5 ton (3 500 kg). Exempelvis) • Personbilar: Viktkategori upp till 3,5 ton. • Lätta lastbilar: Totalvikt maximalt 3,5 ton. • Lätta räddningsfordon • Lätta släp: Högst 750 kg totalvikt, eller högre om bil+släp är mindre än eller lika med 3,5 ton. • Snöskotrar • ATV (allterrängfordon ex. fyrhjuling eller terränghjuling). • Undantag (Miljö): Fordon med alternativa drivmedel (t.ex. el) tillåts ibland upp till 4,25 ton på B-körkort. Körkort med B-behörighet gäller generellt för dessa fordonstyper.
Intern identifierare: Delområde 1: Lätta fordon
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2 - Tunga fordon, maskiner, verktyg, inventarier och övriga objekt.
Beskrivning: Omfattar fordon över 3,5 ton (över 3 500 kg), maskiner, verktyg, inventarier och diverse övriga objekt. Exempelvis) • Tunga fordon • Tunga lastbilar (ex. insamlingsfordon) • Tunga bussar • Anläggnings- och entreprenadmaskiner • Lantbruksmaskiner • Tunga räddningsfordon • Tunga släp • Parkmaskiner • Åkgräsklippare samt mindre gräsklippare • Sopmaskiner • Snöplogar • Truckar, pallyftar • Små elfordon (ex. golfbilar och elmopeder) • Cyklar, mopeder • Verkstadsmaskiner
Intern identifierare: Delområde 2 - Tunga fordon, maskiner, verktyg, inventarier och övriga objekt.