456212-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Dialysapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intensivvårdsdialys
Referensnummer: DU-UPP18-0064
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av 2 st dialysapparter till Intensivvårdsavdelningen RV inklusive förbrukningsmaterial.
Aktuell upphandling
Upphandling avser kontrakt av två (2) stycken CRRT utrustningar med förbrukningsmateriel inklusive installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
— Klinisk dokumentation
— Utbildning av klinisk och teknisk personal
— Handhavande support för klinisk personal
— Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen
— Option på teknisk serviceutbildning
Utrustningen kommer att placeras på Operationsklinikens Intensivvårdsavdelning vid Västmanlands Sjukhus, Västerås.
Utrustningen ska användas på Intensivvårdsavdelningen för behandling av dialyskrävande intensivvårdspatienter. Verksamheten beräknas årligen genomföra cirka 50 stycken behandlingar med totaltid på 200 dygn/år. Utrustningen används dygnet runt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33180000 Funktionellt stöd, 33181200 Dialysfilter, 33181500 Förbrukningsartiklar för vård av njursjuka, 33181510 Njurdialysvätska, 33181520 Förbrukningsartiklar för njurdialys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen