Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Potatis 2019
Referensnummer: KS 2018/142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser beställarens behov av tvättad potatis inklusive leveranser till beställande enheter. Leveranser av potatis sker året runt. Avtalsstart 1.3.2019
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03210000 Spannmål och potatis, 03212000 Potatis och torkade grönsaker, 03212100 Potatis, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen