456236-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Vägskyltar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Vägmärken
Referensnummer: 18/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34992200 Vägskyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av vägmärken med tillhörande material för hänvisning av motor-, cykel- och gångtrafik inom Park- och Naturförvaltningen.
Leverantören ska vara fullsortimentsleverantör vilket innebär att de ska kunna leverera hela beställarens behov inom området.
Vid akut situation såsom ras, större olyckor eller liknande kan beställaren ha behov av att skylta om för hänvisning av trafiken. Vid sådana situationer behövs extrainsatser med mycket snabba leveranser vilket hanteras enligt överenskommelse.
Avrop kan göras av behöriga Beställare inom Park- och naturförvaltningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34920000 Vägutrustning, 34928000 Vägtillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen