456263-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Restaurang- och serveringstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession av Hamburgerrestauranger Arlanda
Referensnummer: SDA 2019-00966
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av tre stycken Hamburgerrestauranger på Stockholm Arlanda Airport. Swedavia kommer att tilldela Koncessionsavtal till den anbudsgivare vars anbud är det ekonomiskt mest fördelaktiga för Swedavia. Utförliga krav framgår ur upphandlingsdokumenten.
För de fall att anbudslämnande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudslämnande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudet. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55400000 Dryckesservering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen