456272-2022 - ResultatSverige-Linköping: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundanpassade set, fas 2
Referensnummer: UC-2020-93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen har tecknat avtal för försörjning av kundanpassade set till Region Östergötlands vårdande avdelningar.
Ett kundanpassat set är ett sterilt paket innehållandes allt eller merparten av det förbrukningsmaterial som krävs vid ett specifikt medicinskt ingrepp.
Seten är ofta skräddarsydda utifrån ingreppens tillvägagångssätt på olika specifika avdelningar, varför ett set till ett ingrepp som genomförs på ett specifikt sjukhus kan skilja sig åt från ett annat set till samma typ av ingrepp med som genomförs på ett annat sjukhus.
Innehållen i seten är ofta produkter som köparen i många fall har upphandlat separat, men där köparen se ett mervärde i att få ett färdigpackat set istället för att lägga tid på att plocka produkterna separat inför ingreppen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen