45629-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skoldatorer med utbildning och kringtjänster
Referensnummer: Ks 1480/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för successiva avrop på skoldatorer med utbildning och kringtjänster samt programvaror. Datorerna används som personliga 1:1-datorer för elever och lärare inom gymnasium och högstadium. Inom grundskolans lägre åldrar samt vuxenutbildning används de som delade datorer för flera elever. Datorerna med tillhörande tjänster ska bidra till en förbättring av förutsättningarna för elevernas lärande i Örebro kommuns för-, grund- och gymnasieskolor samt vuxenutbildning. Tjänsterna består dels av utbildningsinsatser riktade mot skolledare, pedagogisk personal och elever, och dels av de digitala resurser som krävs i form av datorer, programvaror med mera. För mer information, se upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till anbudsgivning på skoldatorer med utbildning och kringtjänster.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på skoldatorer med utbildning och kringtjänster. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlingsobjekt.
Denna upphandling avser ramavtal för successiva avrop på skoldatorer med utbildning och kringtjänster samt programvaror. Datorerna används som personliga 1:1-datorer för elever och lärare inom gymnasium och högstadium. Inom grundskolans lägre åldrar samt vuxenutbildning används de som delade datorer för flera elever. Datorerna med tillhörande tjänster ska bidra till en förbättring av förutsättningarna för elevernas lärande i Örebro kommuns för-, grund- och gymnasieskolor samt vuxenutbildning. Tjänsterna består dels av utbildningsinsatser riktade mot skolledare, pedagogisk personal och elever, och dels av de digitala resurser som krävs i form av datorer, programvaror med mera.
Den aktuella upphandlingen avser en helhetslösning, inklusive underhåll och drift. Följande ingående delar ska tillsammans bidra till önskad helhetslösning; - Hård- och mjukvara - Införandestöd - Service och support - Administrativt stöd - Utbildning för skolledare och pedagoger och andra kompetenshöjande aktiviteter, inspirationsmöten etc. - Kvalitetsmätning, utvärdering & uppföljning.
Efter sin skoltid erbjuds elever i vissa skolformer att köpa loss datorn. Administration kring detta och hantering av de datorer som inte köps ut ingår inte i denna upphandling.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive kravspecifikation och övriga bilagor. Observera att angivna volymer är uppskattade, Örebro kommun förbinder sig inte att beställa denna volym.
Avtalsstart beräknas till april för beställning av datorer inför läsårets start hösten 2018. För det fall upphandlingen blir överprövad och avtalsstart försenas så att beställning av datorer inför läsårets start inte kan ske kommer avtalsstart skjutas till våren 2019 för beställning av datorer inför läsårets start hösten 2019.