See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenadmaskiner för Bygg- och anläggningsprogrammet
Beskrivning: Vi står inför att starta inriktningen anläggningsfordon inom vårt Bygg- och anläggningsprogram. För att möjliggöra detta behöver vi tillgång till entreprenadmaskiner som krävs för att genomföra utbildningen på ett ändamålsenligt sätt.
Intern identifierare: SFF 2/2026
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42420000 Skopor och gripanordningar till kranar eller grävmaskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144700 Nyttofordon, 34144710 Hjullastare, 42000000 Industrimaskiner, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43262100 Mekaniska grävmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Hjulburen grävmaskin
Beskrivning: -
Intern identifierare: Hjulburen grävmaskin
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Hjullastare
Intern identifierare: Hjullastare