Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profilprodukter och eventprodukter och dess hantering i form av lagerhållning och eventstöd
Referensnummer: 2021-01421
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22462000 Reklammaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar profilprodukter i olika avseenden, i syfte att synliggöra Svenska Spel i en positiv bemärkelse. Upphandlingen avser även lagerhållning, eventstöd och webshop för interna och externa beställningar. Utöver ovanstående söker vi även en leverantör som har förmåga att föreslå profilering av ytor vid genomförande av diverse aktiviteter i samband med större evenemang (oftast sportevenemang) såsom exempelvis Fotbolls-VM.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 44 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18220000 Impregnerade kläder, 18300000 Klädesplagg, 18330000 T-tröjor och skjortor, 18412000 Sportkläder, 18932000 Sportväskor, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 39150000 Diverse möbler och utrustning, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen