45637-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Tingsryd: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt kött och chark
Referensnummer: 17-027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Helt eller delat anbud.
Upphandlingen omfattar nedanstående varugrupper:
Färskt nötkött, färskt lammkött, färskt griskött, färskt ekologist kött, färskt naturbesteskött, viltkött och charkprodukter.
Se sortimentsfil 1: Färskt kött.
Se sortimentsfil 2: Charkprodukter.
Inkomna anbud kommer att utvärderas per position/rad, vilket innebär att avtal kan komma att tecknas med en eller flera leverantörer.
Anbudslämnaren kan lämna anbud på en, flera eller samtliga rader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Färskt kött
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det färska köttet upphandlas per rad se sortimentsfil 1.
Del nr: Charkprodukter
15894700 Charkuterivaror
Charkprodukterna upphandlas per rad se sortimentsfil 2.