Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sopsug Hallonbergen.
Referensnummer: UH-2017-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45222100 Byggnation av avfallsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundbyberg stadshus AB beslutade 30.5.2017 att investera i en ny sopsugsanläggning i Hallonbergen/Ör för att klara avfallshanteringen för all nyexploatering som planeras i området.
Sundbyberg Avfall & Vatten har fått i uppdrag att bygga den nya sopsugsanläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Byggnation av sopsugsanläggning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45222100 Byggnation av avfallsanläggning, 45231112 Installation av rörsystem, 90512000 Avfallstransport, 90511300 Insamling av avfall, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Installation av sopsugsutrustning i nybyggd terminal, samt rörläggning från fastighetsgränser till terminal anläggning.
Byggnation av terminalhus
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
Totalentreprenad för byggnation av sopsugsterminal. Sopsugsutrustning är exkluderad.
Markarbete för rörläggning till sopsug.
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221230 Schakt
Schaktarbete för sopsugsrör. Installation av rör ingår inte.