456390-2019 - PlaneringSverige-VARBERG: Byggnation av station för räddningstjänst
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Räddningsstationen i Varberg
Referensnummer: VF19/0000
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45216127 Byggnation av station för räddningstjänst
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser om- och nybyggnation av Räddningsstationen i Varberg, inklusive utemiljö.
BTA:
Nybyggnad: 1 190 m2
Ombyggnad: 1 170 m2
Upphandlingsform:
Samordnad generalentreprenad.
Entreprenadform:
Utförandeentreprenad.
Tidplan:
Upphandling: mitten av november till slutet av december.
Entreprenadtid: jan 2020 – dec 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen