456396-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Kontrollansvarig enligt PBL.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ramavtal avseende kvalificerad Kontrollansvarig enligt PBL där uppdrag avropas löpande efter behov. Uppdragen kommer att bestå i olika typer av uppdrag som rör beställarens ny- och ombyggnadsprojekt.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71356100 Tekniska kontroller, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.