Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stort brännbart grovavfall
Referensnummer: 11234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Gästrike återvinnare avser att upphandla tjänsten: behandling av brännbart grovavfall, då nuvarande avtal löper ut 31.12.2020. Avfallet uppkommer på förbundets återvinningscentraler och separat insamlat.
Mängden brännbart grovavfall uppskattas till ca 3 500 ton/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen