456500-2022 - ÄndringSverige-Härnösand: Mejeriprodukter
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Mejeriprodukter
Referensnummer: UH-2022-042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Livsmedel: Mejeriprodukter till Härnösands kommun.
Matförsörjningen till förskolor, skolor, äldre- och särskilda boenden samt hemmaboende ombesörjs i kommunen av en Kostavdelningen, som organisatoriskt tillhör Samhällsförvaltningen. Inom Kostavdelningen arbetar idag ca 60 personer fördelade på kommunens stora produktionskök Navet, 23 mottagninskök samt två mindre tillagningskök vid Häggdånger skola och Brunne skola. Navet förser mottagningsköken i förskolorna, skolorna och boendena med matportioner och bikomponenter (varor från Navets egen butik), samt matlådor till de hemmaboende med beslut om matdistribution. På Navet lagar man idag ca 6000 portioner varje vardag.
Beräknat årsbehov av Mejeriprodukter och respektive produkt framgår av Bilaga Svarsfil Priser och baseras på 2021 års statistikunderlag.