Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienter och mobiltelefoner
Referensnummer: Dnr 23.3-8108-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Vårt uppdrag
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Klienter och Mobiltelefoner.
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet ansvarar för upphandlingsverksamheten inom den statliga inköpssamordningen vilket innebär att Kammarkollegiet ingår samordnade ramavtal.
Syftet med upphandlingen är att avropsberättigade ska kunna avropa klienter, mobiltelefoner och surfplattor på ett enkelt och effektivt sätt, för att för att därigenom generera tids- och kostnadsbesparingar, samt möjliggöra anskaffningar till fördelaktiga villkor.
Denna upphandling omfattar hårdvara i form av olika typer av klienter samt mobiltelefoner och
Surfplattor. I upphandlingen ingår även tillbehör och tjänster som har nära anknytning till hårdvaran.
Upphandlingen är indelad i tre olika anbudsområden, varav två delområden (Klienter samt Mobiltelefoner och surfplattor) och ett för helheten (Klient- och mobiltelefonlösningar).
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Klient och mobiltelefonlösningar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30200000 Datorer och datamateriel, 32550000 Telefonutrustning, 32552100 Telefonapparater, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområdet kan användas när avropsberättigad har behov av att paketera sitt avrop som en
Helhetslösning som omfattar både klienter och mobiltelefoner, klienter och surfplattor eller klienter,
Mobiltelefoner och surfplattor etc. Anbudsområdet omfattar hårdvara såsom bärbara datorer (exempelvis Professionell, Workstation, Ultrabook, Chromebook, 2i1) stationära datorer, allt-i-ett, bildskärmar, signalskyddsdatorer, ruggade datorer, tunna klienter, mobiltelefoner, smartphones och surfplattor etc. Även programvaror såsom exempelvis operativsystem, enhetshantering och säkerhetslösningar ingår. Tillbehör och tjänster med nära anknytning till hårdvaran ingår.
Klienter
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30200000 Datorer och datamateriel, 30213000 Persondatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 50320000 Reparation och underhåll av persondatorer, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Anbudsområdet omfattar klienter såsom bärbara datorer (exempelvis Professionell, Workstation,
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 24
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Upp till 24 mån
Mobiltelefoner och surfplattor
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 32250000 Mobiltelefoner, 51000000 Installation (utom programvara), 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Anbudsområdet omfattar hårdvara såsom mobiltelefoner, smartphones och surfplattor etc. Även
Programvaror såsom exempelvis operativsystem, enhetshantering och säkerhetslösningar ingår. Tillbehör och tjänster med nära anknytning till hårdvaran ingår.