Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckta och digitala läromedel
Referensnummer: 2018-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22111000 Skolböcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp och leverans av läromedel med tillhörande media, till förskola, grundskola(inklusive särskola), gymnasium(inklusive särskola) och kommunala vuxenutbildning samt facklitterartur till beställarens övriga förvaltningar under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22110000 Tryckta böcker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen