456559-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Drift och underhåll VA-ledningsnät.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Norrköping Vatten och Avfall AB:
Norrköping Vatten och Avfall AB är ett aktiebolag som ägs av Norrköpings kommun.
Bolaget är indelat i 3 affärområden:
Affärsområde VA ansvarar för vattenproduktion och distribution av vatten, rening av spillvatten och avledning av dagvatten.
Affärsområde Avfall ansvarar för att samla in, transportera och omhänderta allt hushållsavfall som uppkommer i kommunen.
Affärsområde Bredband bygger bredband via fiber i Norrköpings kommun.
Översiktligt information:
Objektet avser akut- och förebyggande underhåll på befintligt ledningsnät. Dessutom ingår beredskapstjänst, inom Norrköpings Kommuns VA-nät.
B VA-nät betjänar idag c:a 16 000 abonnenter vilket omfattar nedanstående beräknade volymer:
— Vattenledningar inkl. servisledningar 979 km;
— Spillvattenledningar inkl. tryckavlopp och servisledningar 775 km;
— Dagvattenledningar inkl. servisledningar 475 km;
— Kombinerat ledningssystem inkl. servisledningar 49 km.
Beräknad avtalsstart är 1.9.2017.
Omfattning:
Avtalets omfattning styrs av ronderingar, antalet läckor på VA-nätet, antalet omläggningar och reparationer.
Avtalet omsätter mellan 15-20 000 000 per år, detta är endast en uppskattning och B garanterar inga volymer.
Geografiskt läge:
Verksamheten bedrivs i huvudsak i allmän mark inom Norrköpings kommun, men inkluderar även ledningar i enskild mark, med eller utan servitut.
Syfte och Mål:
B arbetar kontinuerligt med att förbättra VA-ledningsnätets status. Målsättningen med arbetet är att leverera dricksvatten, ta emot spillvatten och dagvatten från Norrköping kommuns invånare, på ett sätt som innebär så liten störning som möjligt. L kommer att vara B förlängda arm i detta arbete och har stort ansvar att på ett effektivt och säkert sätt utföra beställda arbeten samt arbeta fram nya tekniska lösningar som effektiviserar arbetet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45332200 VA-arbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner