456632-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Svepelektronmikroskop – Focused Ion Beam, Scanning Electron Microscope (FIB-SEM)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFocused Ion Beam, Scanning Electron Microscope (FIB-SEM)
BeskrivningLund Nano Lab (LNL) at Lund University intends to purchase a Focused Ion Beam Scanning Electron Microscope, in this document referred to as the FIB-SEM, instrument or equipment. This document lists all the requirements the FIB-SEM must meet. The instrument is intended to be used for high-resolution imaging, materials analysis and preparing samples for TEM analysis as well as for experiments at the MAX IV synchrotron.
Intern identifierareV 2026/244
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38511100 Svepelektronmikroskop
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Beskrivning.
Intern identifierareFocused Ion Beam, Scanning Electron Microscope