456655-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2022:Revisionsuppdrag biståndsprojekt Fojo
Referensnummer: 2022/2822-2.1.6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Medieinstitutet Fojo stöttar fria och oberoende medier i Östeuropa, Balkan, Sydasien, Sydostasien och Afrika. Projekten finansieras i största utsträckning av Sida men andra finansiärer förekommer också. De flesta projekt revideras på årsbasis men ibland förekommer även delårsrevisioner. Revisionerna är spridda över året. Inför varje år görs en planering över det aktuella årets planerade revisioner. I projektgranskningen granskas de projekt som enligt avtal skall granskas av extern, oberoende och kvalificerad (godkänd eller auktoriserad) revisor. Granskningen gör revisorerna på Fojos kontor i Kalmar. Granskningen ska verifiera att projekten har genomförts i enlighet med de förutsättningar som gäller för respektive projekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Revisionsuppdrag för granskning av biståndsprojekt Fojo
Bakgrund och omfattning
Projektrevision
Medieinstitutet Fojo
Granskning av årsräkenskaper Medieinstitutet Fojos internationella verksamhet granskas. I denna revision ingår samtliga projekt. Granskningen syftar till att bedöma korrektheten i årsräkenskaperna samt att Fojo följer interna styrdokument och krav från finansiärer. Detta är en frivillig revision. Granskningen utförs på Fojos kontor i Kalmar.
Omfattning
Denna upphandling avser successiva leveranser av revisionstjänster till Linnéuniversitetet/Medieinstitutet Fojo enligt beskrivning i Kravspecifikation och Avtal.
De kompetenser som primärt efterfrågas är ansvarig revisor och medverkande revisor.