456694-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blommor.
Referensnummer: C 2017-1689
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Snittblommor i buketter, arrangemang av olika slag, blommande växter samt begravningsbinderier. Blomsterarrangemang är aktuella i många olika sammanhang exempelvis vid uppvaktning, disputationer, dekorationer samt leverans till hemadress och till begravning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121000 Trädgårdsväxter, 03121200 Snittblommor, 03121210 Blomsteruppsättningar, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Upphandlingen avser snittblommor i buketter, arrangemang av olika slag, blommande växter samt begravningsbinderier. Blomsterarrangemang är aktuella i många olika sammanhang exempelvis vid uppvaktning, disputationer, dekorationer samt leverans till hemadress och till begravning.
Upphandlingen syftar till att ramavtal tecknas med 3-5 leverantörer med affärer i närheten av köparens lokaler. Anbud kan lämnas av anbudsgivare som har butik inom högst 15 minuters promenadavstånd (enkel väg) från minst en av nedanstående adresser, samtliga i Göteborg. Målsättningen är att teckna avtal så att varje adress har minst en leverantör inom gångavstånd.
Gemensamma förvaltningen, Rosenlundsgatan 4
Sahlgrenska Akademin, Medicinaregatan 3
Utbildningsvetenskapliga fakulteten, Västra Hamngatan 25
Handelshögskolan, Vasagatan 1
Humanistiska fakulteten, Renströmsgatan 6
Universitetsbyggnaden, Vasa parken
Chalmers Tekniska Högskola, Chalmersplatsen 1
Chalmers, Lindholmen, Hörselgången 4.