Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utodlingsrobot mikrobiologogi
Referensnummer: DNRGS180245
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38500000 Apparater för kontroll och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att skapa förutsättningar för automatiserad utodling av vätskebaserade baserade mikrobiologiska prover. Systemet skall kunna hantera beställningar från LIS, identifiera analys, plattuppsättning, vortexa prov, på och avkorkning samt sortering av inokulerade plattor. Mikrobiologen i Halmstad har en begränsad tid för provsättning på grund av provtransporter. Utrymmet som finns för provsättning är mellan 13:00 och 16:00, under den tiden behöver vi kunna inokulera 480 plattor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38900000 Diverse mät- och provinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen