456748-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Evenemang
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Innehållsstrategi och produktion
Referensnummer: A2022/1996
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79952000 Evenemang
II.1.4.
Kort beskrivning
Som en del i arbetet med att utveckla, presentera, visualisera och kommunicera statistik arrangerar och deltar SCB vid olika typer av konferenser och event med såväl interna som externa deltagare. Till
stöd i detta arbete önskar SCB upphandla en tjänst med innehållsstrategi och sändningsproduktion för evenemang.
I uppdraget ingår att leverantören medverkar inom följande områden:- Innehållsstrategi: Leverantören ska vid behov bistå SCB med att ta fram mötes- och innehållsstrategi för interna och externa möten och evenemang vad gäller innehåll, struktur och arbetsprocesser.- Innehållsproduktion: Leverantören ska i samarbete med SCB medverka vid olika fysiska och digitala aktiviteter som kan bli aktuella i samband med (inför, under och efter) genomförandet av olika evenemang. Det kan också innebära att bistå med stöd genom underleverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet