Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-tjänst – Finansiellt Informationssystem.
Referensnummer: 17/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder Er att lämna anbud avseende finansiellt informationssystem (i realtid) avsett att stödja kapitalförvaltning såsom portföljanalys med tillgång till makrodata, aktuella kurser, hållbarhetsanalyser (ESG), samt även emissioner av obligationer.
Avtalet planeras gälla 4 år, med option om förlängning på 2 + 2 år, med start från 1.5.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen