456886-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal förmedlingstjänst av influencers
Referensnummer: 700-3811-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342000 Marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsegemensam upphandling av ramavtal omfattande förmedlingstjänst av så kallade influencers.
Omfattning
Länsstyrelsen vill med denna upphandling teckna ramavtal av förmedlingstjänst av så kallade "influencers" som ska inspirera och förmedla Länsstyrelsens budskap till särskilt utvalda grupper genom sociala medier.
Då detta är ett relativt nytt begrepp och omfattningen inte är prövad sedan tidigare kan Länsstyrelsen inte förbinda sig att avropa bestämd kvantitet eller värde. Lika svårt är det att uppskatta ramavtalets värde med eventuella förlängningar och optioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79600000 Rekryteringstjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen