456894-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift som tjänst
Referensnummer: 2018-47_2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser utskrift som tjänst. Detta gäller skrivare, multifunktionsskrivare och kopiatorer, samt där tillhörande tjänster för Österåkers kommuns samtliga förvaltningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner, 79521000 Kopieringstjänster, 79999100 Skanning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänstens omfattning
Leverantören ska tillgodose Österåkers kommuns (nedan ”Beställaren") hela behov av utskrifts-, kopierings- och scanningstjänster. Tjänsten omfattar tillhandahållande av de olika typkonfigurationer (enheter) som redovisas nedan under avsnittet ”Krav typkonfigurationer”, ansvar för service, drift och underhåll samt tillhandahållande av förbrukningsmateriel som t.e x. tonerkassetter m.m. Leverantören ansvarar för att tjänsten fungerar i sin helhet under avtalstiden och att enheter läggs till, ersätts eller tas bort på begäran av Beställaren enligt de krav som uppställs under i detta dokument.
Leverantören svarar vidare för samtliga bakomliggande system och hårdvara som krävs för att tillhandahålla utskrift som tjänst till Beställaren. Leverantören svarar inte för de delar som framgår av avsnittet "Tekniska förutsättningar" och heller inte för tillhandahållande av utskriftspapper.
Antalet objekt inom varje typkonfiguration kan öka eller minska under avtalstiden.