456976-2022 - ResultatSverige-Enköping: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem
Referensnummer: KS2022/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun efterfrågar ett nytt ekonomisystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48442000 Programvara för finansiella system, 48444000 Redovisningssystem, 48462000 Programvara för matematik eller prognos, 48463000 Programvara för statistik, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enköpings kommun efterfrågar ett nytt ekonomisystem som stödjer processerna för debitering och kundreskontra, löpande bokföring och kassa/dagbokföring, bokslut, betalning av leverantörsfakturor, anläggningsregister, budget/prognos samt tid- och projektredovisning.