457200-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Installation av radio-, televisions-, ljud- och videoutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektroakustisk AV-anläggning till Uppsala universitet.
Referensnummer: UH-2016-126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51310000 Installation av radio-, televisions-, ljud- och videoutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna entreprenad omfattar en elektroakustisk anläggning med installation till Uppsala universitets nybyggnation, Humanistiska teatern vid Engelska parken.
Den Humanistiska teatern ska bjuda in till dialog inom universitet mellan ämnen och fakulteter, samt mellan universitetet och omgivande samhälle – lokalt, nationellt och internationellt.
Teatern med cirka 140 platser har en hästskoformad gradäng som inbjuder till dialog, inte bara mellan föredragande och publik, utan också mellan deltagarna i auditoriet och de som deltar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51300000 Installation av kommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen