457268-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster på elområdet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende elkonsulttjänster
Referensnummer: STEM 2018/76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för utförande av uppdrag inom elkonsulttjänster, främst avseende ombyggnation av kommersiella lokaler (kontor, lager, produktion och handel). Uppdraget omfattar elkonsulttjänster för de fastigheter som S:t Erik Markutveckling AB förvaltar.
S:t Erik Markutveckling AB avser ingå ramavtal med tre Konsulter under förutsättning att så många uppfyller ställda krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 45315100 Eltekniska installationer, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71318100 Ljustekniska tjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71340000 Integrerade byggtekniska tjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen