457272-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Markanläggning – Mark- och VA arbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelMark- och VA arbeten
BeskrivningDenna upphandling avser Ramavtal som omfattar utbyggnad/ombyggnad av gata/VA på kommunal mark inom Botkyrka kommun, i vilket även VA arbeten ingår.
Intern identifierareKS/2026:00466
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45236000 Markanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45112000 Grävning och schaktning, 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45112310 Utfyllnad, 45112500 Schaktning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareMark- och VA arbeten