457319-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Miljöplanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster för restaurering av limniska miljöer
Referensnummer: 114-13882-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90712000 Miljöplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att etablera ett effektivt och kvalitetssäkrat arbetssätt att ta fram förstudier samt bygghandlingar för restaureringsåtgärder i limniska miljöer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen