457414-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mine Prod 4
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE Sverige,SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Tenderers are hereby invited to participate in the procurement of Mine Prod 4. The Swedish Armed Forces has need of 260 Mine Prods for delivery 2020/2021, with addition options for the coming years.
This invitation concerns the negotiated procedure with prior publication of a contract notice (Swe. förhandlat förfarande med föregående annonsering) according to the Swedish Act (2011:1029) on public procurement in the fields of defence and security, LUFS (Swe. lag [2011:1029] om upphandling på försvars- och säkerhetsområdet).Tenders may be accepted without any preceding negotiation.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35300000 Vapen, ammunition och tillhörande delar, 35340000 Delar till eldvapen och ammunition, 35820000 Annan utrusning
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 860 940 SEK
exkl. moms