45743-2022 - ResultatSverige-Nyköping: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Entreprenadarbeten
Referensnummer: IN-IN21-0233
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalad entreprenör ska i egenskap som total- eller utförandeentreprenör vara beställarens huvudsakliga avtalspart och ansvarig för kategorin byggnadsarbete och antigen i eget företag eller via underentreprenörer disponera över beskrivna entreprenaddiscipliner. Region Sörmland avser att teckna avtal med en (1) entreprenör för område 1 Norra Eskilstuna och Strängnäs kommuner, område 2 Västra Katrineholm, Vingåker och Flens kommuner inkl. Malmköping samt område 3 Södra Nyköpings och Oxelösunds kommuner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331230 Installation av kylutrustning, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen