457481-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Friktionsmätutrustning.
Referensnummer: 402272 - AI909909
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att uppfylla behov av ny friktionsmätutrustning till Försvarsmakten.
Friktionsmätbil och friktionsmätvagn (friktionsmätutrustningen) kommer ingå som en resurs i det svenska flygvapnets insatsorganisation och verka som ett hjälpmedel för att säkerställa goda start- och landningsförhållanden för flygstridskrafterna.
Friktionsmätutrustningen kommer användas vid flygflottiljer och baser runt om i Sverige, under dygnets alla timmar. Friktionsmätutrustningen kan komma att användas vid internationella insatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon, 34223000 Släp- och påhängsvagnar, 48517000 IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen