Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kompletterande störningsreserv vecka 43 och 46 2022
Referensnummer: Svk 2022/2032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska kraftnät har ansvaret för att kraftsystemet alltid kan hantera störningar och att överföringar i nätet återförs inom gällande gränser. Detta säkerställs genom den snabba aktiva störningsreserven, den kompletterande störningsreserv som upphandlats för perioden juni 2022 till maj 2023 samt den ytterligare kompletterande störningsreserv som nu upphandlas specifikt för perioden vecka 43 och 46 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande störningsreserv för perioden vecka 43 och 46 2022.