457587-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Presenter och priser
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gåvor
Referensnummer: SVEA220108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18530000 Presenter och priser
II.1.4.
Kort beskrivning
Svealandstrafiken AB välkomnar intresserade anbudsgivare att lämna anbud i upphandling avseende Gåvor.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten.
Svealandstrafiken AB ansvarar för att utföra linjetrafik och viss skoltrafik i respektive län. Köparen finns idag representerade i Västerås, Örebro, Odensbacken, Lindesberg, Fagersta, Köping, Askersund, Laxå och Sala. From dec 2022 är Svealandstrafiken även representerade i den linjelagda kollektivtrafiken i de norra länsdelarna av Örebro län, omfattande kommunerna Nora och Hällefors.
Svealandstrafiken har en bussflotta som är 100 % fossilfri. Köparen har i dagsläget cirka 1 100 anställda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Svealandstrafiken AB, organisationsnummer 556555-3350, nedan kallad Köparen, välkomnar intresserade anbudsgivare, nedan kallad Leverantör/-en, att lämna anbud i upphandling avseende Gåvor.
Svealandstrafiken AB ansvarar på uppdrag från Kollektivtrafikmyndigheterna i Region Västmanland och Region Örebro Län för att utföra linjetrafik och viss skoltrafik i respektive län. Köparen utför detta främst i egen regi men också via upphandlad trafik. Köparen finns idag representerade i Västerås, Örebro, Odensbacken, Lindesberg, Fagersta, Köping, Askersund, Laxå och Sala.
From december 2022 är Svealandstrafiken även representerade i den linjelagda kollektivtrafiken i de norra länsdelarna av Örebro län, omfattande kommunerna Nora och Hällefors.
Mer information om köparen finns på www.svealandstrafiken.se .
Vi ser fram emot ert anbud!
Bakgrund och syfte
Svealandstrafiken AB ansvarar för kollektivtrafiken i Västmanland och Örebro län och har en bussflotta på cirka 325 bussar som är 100 % fossilfri. Varje dag, i snitt över året, reser mer än 65 000 personer med Svealandstrafiken i både Örebro län och Västmanlands län. Köparen innehar i dagsläget (2022-08) 12 styck bussdepåer, varav 8 styck finns i Örebro län och resterade 4 i Västmanlands län. Köparen har i dagsläget cirka 1 100 anställda.
Syftet med denna upphandling är att tillgodose Svealandstrafikens behov av gåvor till personal och övriga representanter hos Svealandstrafiken.
Ramavtalsstart är beräknad till november 2022.