457594-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matarbil
Referensnummer: 18RS9708
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Matarbil som utgår ifrån HMV Sundsvall 5 ggr/veckan på kvällstid med anlöp för leverans och hämtning av hjälpmedel i Sollefteå och Örnsköldsvik. Kapacitet på Lastbilden ska vara mist 23 pallplatser.
Upphandlingsföremål
Region Västernorrland efterfrågar i denna upphandling en "Matarbil" logistiklösning av gods, framförallt Hjälpmedel, nattetid mellan aktuella leveransadresser enligt beskrivning och förutsättningar i detta underlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34130000 Motorfordon för godstransport, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen