457664-2021 - PlaneringSverige-Örkelljunga: Diverse byggnadstekniska tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannonsering av upphandling Totalentreprenad rivning industribyggnad Örkelljunga
Referensnummer: KLK.2021.275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Örkelljunga kommun, Fastighetsenheten har för avsikt att upphandla en totalentreprenad avseende rivning av en industribyggnad belägen på fastigheten Ejdern 6 i Örkelljunga. I folkmun benämns fastigheten Engen, efter ett företag som bedrev ett möbelsnickeri i byggnaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggnaden består av flera olika byggnadskroppar där merparten av dem är uppförda mellan 1944 och 1980. Den totala bruttoarean är ca 13 200 m².
Byggnaden har stått tom i ett flertal år och dess tekniska status idag gör att den är uttjänt.
I samband med rivning ska även saneringsarbeten utföras.