Syftet med IT-driftupphandlingen är att få en kostnadseffektiv, flexibel och skalbar IT-driftmiljö med en driven och samarbetsvillig partner. NSVA IT kommer bara att ha beställarkompetens, medan partnern skall ha den erforderlig kompetens på de tjänster som efterfrågas.
För mer information se upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen