457678-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdtjänster
Referensnummer: 3.3.1-28/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende lokalvårdtjänster i Skärholmen stadsdelsförvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande enhet
Skärholmens stadsdelsnämnd är upphandlande enhet och anlitar serviceförvaltningen som ombud. Ansvariga upphandlare vid serviceförvaltningen är Adele Khaleghi.
Avtalsperiod
Avtalet avser perioden från och med 15.1.2020 till och med 14.1.2022
Om parterna är överens kan avtalet förlängas på samma villkor i 1 plus 1 år (maximalt 4 år).
Tilldelningsgrund
Utvärderingen av de ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att ske med tilldelningsgrund pris.
För mer information se avsnitt 4 Anbudsutvärdering.
Öppet förfarande
Avtalsform och avrop
Ramavtal kommer att tecknas med max två leverantörer för varje anbudsområde, under förutsättning att så många lämpliga anbud inkommer.
Avrop sker genom en i förväg fastställd rangordning utifrån lägsta pris som kan bli olika för varje anbudsområde.
Upphandlingen avser regelmässig lokalvård och periodiska tjänster dvs. golvvård, storstädning, flyttstädning, fönsterputs och eventuell extra städning för skärholmens stadsdelsförvaltnings lokaler som omfattas av denna upphandling.
Upphandlingen är uppdelad i tre anbudsområden enligt nedan:
Anbudsområde1. Kontor inklusive option på flyttstädning av försöks- och träningslägenheter
Anbudsområde 2. Äldreomsorg och socialpsykiatri inklusive option på eget boende
Anbudsområde 3. Option på periodiska tjänster för 6 förskolor
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara giltigt i sex månader räknat från sista anbudsdag.