457680-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Finspång: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling lokalvård Finspångs Tekniska
Referensnummer: 0141
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Finspångs Tekniska upphandlar lokalvård för sina lokaler.
Finspångs Tekniska är ett modernt miljöteknikföretag som gör vardagen enklare och tryggare för invånare och företag i Finspångs kommun. Vi vill vara nära våra kunder och erbjuda tjänster inom fjärrvärme, vatten, avlopp, avfallshantering och elhandel genom FinspongsEl. Dessutom sköter vi kommunens gator, grönområden och allmänna platser.
För mer info https://finspangstekniska.se/
Omfattning
Uppdraget omfattar lokalvård på sju (7) olika objekt i Finspång och ett (1) objekt i Rejmyre. Uppdraget kommer utföras på kontor och tillhörande trapphus till största del. Lokalvården utföras helgfria vardagar mellan 07.00 och 16.00.
Objekten som ingår i uppdraget:
Axsäter
Blå huset
Huvudkontoret
Reningsverket i Rejmyre + toalett på VA Verket
Sjömansäng
Vattenverket
Värmeverket + barack
Levertorpsvägen 5
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1.1 Upphandling
1.2 Beställare och kontaktperson
Beställare
Finspångs Tekniska Verk AB, organisationsnummer 556045–8811
612 80 Finspång
Besöksadress: Norrköpingsvägen 32
Kontaktperson:
Anders Lööv
anders.loov@finspangstekniska.se
1.3 Inledning
1.4 Definitioner
Definitioner av vissa av de olika begreppen beskrivs under denna punkt.
Beställare - Avser Finspångs Tekniska
Anbudsgivare - Leverantör som kan tilldelas Avtal i denna upphandling för att leverera lokalvårdstjänster
Leverantör - Anbudsgivare som kan tilldelas Avtal i denna upphandling för att leverera lokalvårdstjänster
Underleverantör – Utgör leverantör till Leverantören som är avtalspart i Avtalet
Uppdrag/-et - Lokalvårdstjänsterna som förväntas bli levererade av Leverantör som tilldelas Avtal enligt denna Upphandling och villkor som framgår av detta dokument med tillhörande bilagor
Upphandlingen - Avser denna Upphandling
1.5 Omfattning
1.6 Objekt
Objekten finns beskrivna i bilaga 4 Objektsförteckning.