457709-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservicetjänster
Referensnummer: EUI 21 002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster - AB24
II.1.4.
Kort beskrivning
Om upphandlingen
Behov av tjänst finns för tvätt av kundägda textiler, för hyra av textilier samt för köp av textilier. GU önskar teckna avtal med en leverantör som kan erbjuda en helhetslösning för det omfattande behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Göteborgs universitet har ett stort antal gästbostäder som är utrustade med handdukar och bäddtextilier. Dessa lämnas till tvätt vid byte av hyresgäster, medan gästerna tvättar själva underboendeperioden. Andra typer av hemtextilier kan också komma ifråga för tvätt.
Behov av tjänst finns för tvätt av kundägda textiler, för hyra av textilier samt för köp av textilier.
GU består av 38 institutioner varav 35 institutioner använder sig av textilservicetjänster. Behovet varierar och avropen görs oberoende av varandra från enskild institution. De tre största användarna står för ca 75 % av avtalets värde och omfattning.
Laboratoriet för Experimentell Biomedicin (EBM)
EBM hyr uteslutande sina textilier och i dagsläget ligger det ca 5000 stycken laboratorietextilier i hyrstocken. Bland dessa textilier finns labbrockar, blusar, byxor med mera. För en exakt lista över artiklar som behöver hyras vänligen se "bilaga 1. Prisbilaga EUI 21 002" , tredje fliken.
Welcome services
Welcome Services erbjuder bostäder, information, aktiviteter, råd och stöd för internationella forskare, personal och studenter samt mottagande institutioner vid Göteborgs universitet. GU har ett stort antal gästbostäder som är utrustade med handdukar och bäddtextilier. Dessa lämnas till tvätt vid byte av hyresgäster, medan gästerna tvättar själva under boendeperioden. Andra typer av hemtextilier kan också komma ifråga för tvätt.
Mötesservice
Mötesservice är Göteborgs universitets interna mötespartner, som bland annat hjälper till att boka lokaler, konferenser, möten, middagar och events.
Övriga institutioner som kommer att använda tjänsten är blandad, från laboratorieverksamhet till bygg- och kommunikationsenheter.