Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare för drift och underhåll av gator och vägar (1)
Referensnummer: 6212/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs stad Trafikkontoret inbjuder till att lämna anbud på konsulttjänster avseende byggledning av funktionsentreprenader för drift och underhåll av gator och vägar inom Göteborgs stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär att självständigt leda en drift- och underhållsentreprenad inom ett bestämt geografiskt område. Konsulten ska företräda beställaren gentemot entreprenörer, andra förvaltningar och bolag samt i kontakt med allmänheten.