457747-2019 - ResultatSverige-ESKILSTUNA: Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gatubelysning i Eskilstuna kommun
Referensnummer: TK 19.016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar drift och underhåll av offentlig gatubelysning på allmän mark som gator, vägar, gc-vägar, gång- och cykeltunnlar, motionsspår och fritidsanläggningar inom Eskilstuna kommun.
Uppdraget omfattar:
— Jour och beredskap
— Förebyggande underhåll (rondering)
— Seriebyten av ljuskällor (efter avrop)
— Felavhjälpning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45316100 Installation av utomhusbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning, 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen