457773-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ebbepark, Dynamiken J03/J04
Referensnummer: 280469
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på totalentreprenad utföra nybyggnation av flerbostadshus och lokaler inom fastigheten Industrin 12. Källardelarna är delvis outgrävda och i övrigt utgör de utrymmen för bl.a. förråd, tekniska utrymmen.
Projektet omfattar även tillhörande markanläggningar omfattning enligt handlingar.
Projektet avses innehålla 111 lägenheter med storlekar från1 rok till 5 rok som upplåtes med hyresrätt samt 5 st. lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen