Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätinsamling 2018.
Referensnummer: UH-2017-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrtälje Energi avser att upphandla en entreprenad för utbyte av ca 16 000 elmätare med samtidig installation och drifttagning av ett komplett mätinsamlingssystem (AMR). Entreprenaden omfattar materialleverans och färdig installation med en planerad utrullningstid av ca 3 år med uppstart planerad i Q4 2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65500000 Mätaravläsning, 32440000 Fjärrmät- och terminalutrustning, 38554000 Elmätare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen