Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnvägstransporter - Personresor
Referensnummer: FM2021-2868
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60200000 Järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremålet kan exempelvis vara tågtransport av militär och civilanställda personal, värnpliktiga, civilpliktiga, hemvärnspersonal och personal som ska utföra repetitionsutbildning enligt Lag (1994:1809) om totalförsvarsplikt där järnvägsnätets infrastruktur används för att förflyttas sig till/från sitt boende och till/från de platser som Försvarsmaktens bedriver verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60200000 Järnvägstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen