457853-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhålls- och servicearbeten hissar
Referensnummer: 2021-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser löpande behov på beställarens elektriska och mekaniska utrustning på hissar såsom förebyggande tillsyn, underhållsåtgärder och avhjälpande reparationsåtgärder.
Denna upphandling avser också utryckning för åtgärd av nödlarm från personer instängda i hisskorg från TLC (Kalmar kommuns trygghets och larmcentral). Dessa utryckningar gäller alla hissar som beställaren har. Upphandlingen avser också modernisering och ombyggnation av beställarens befintliga hissar.
Larmmottagning ingår inte i denna upphandling.
Ramavtalet kommer att löpa från och med 2021-12-01 till och med 2023-11-30. Därefter har beställaren en ensidig möjlighet att begära förlängning av ramavtalet med 1 + 1 år.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313100 Hissinstallationer, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Bengt-Olof Sandin, upphandlare
tfn: 0480454191
e-post: bengt-olof.sandin@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2021-10-11 13:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Omfattning
Denna upphandling avser löpande behov på beställarens elektriska och mekaniska utrustning på hissar såsom:
förebyggande tillsyn
underhållsåtgärder
avhjälpande reparationsåtgärder
Denna upphandling avser också:
utryckning för åtgärd av nödlarm från personer instängda i hisskorg från TLC (Kalmar kommuns trygghets och larmcentral). Dessa utryckningar gäller alla hissar som beställaren har.
Modernisering och ombyggnation av beställarens befintliga hissar.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till 875 000 SEK.
Takbelopp för denna upphandling uppskattas vara 4 000 000 SEK över avtalsperioden. I det fall takbeloppet överstigs äger beställaren rätt att säga upp avtalet utan närmare anledning.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss volym, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
Avgränsning
Upphandlingen omfattar inte installation av nya hissar som är en del i en större entreprenad och inte heller serviceåtaganden som löper under dessa entreprenaders garantitid. Dock ska dessa hissar tillföras serviceåtagandet i detta avtal när garantitiden har löpt ut.
Bostadsanpassningar hos enskilda personer ingår inte i denna upphandling.
Avtalsform
Avtalet upphandlas som ett ramavtal, nedan kallat avtalet, där avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör för hela uppdraget. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.
Avtalstid
Ramavtalet kommer att löpa från och med 2021-12-01 till och med 2023-11-30. Därefter har beställaren en ensidig möjlighet att begära förlängning av ramavtalet med 1 + 1 år. Om beställaren önskar påkalla förlängningsoption ska detta ske skriftligen senast 3 månader före avtalstidens utgång.
I det fall ramavtalet inte kan tecknas eller träda i kraft 2021-12-01 utan först vid en senare tidpunkt, ska avtalstiden ändå vara 2 år med möjlighet för beställaren att förlänga ramavtalet med upp till 24 månader.
Upphandlingsform
Förhandling får inte ske, därför är det av vikt att ni lämnar ert bästa pris och era fördelaktigaste villkor.
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Mercell TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Mercell TendSign.
För att få tillgång till systemet krävs en inloggning. Tekniska frågor om systemet ställs till Mercell TendSign support per e-post: tendsignsupport@mercell.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.
TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.