Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster kommunal verksamhet och bohagsflytt 2021
Referensnummer: GNU 2021/108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser flyttjänster för kommunala verksamheter, så som skolor och kontor, av möbler och kontorsmaterial samt demontering och montering av möbler och andra inventarier. Även tyngre flyttar av maskiner och möbler kan förekomma, så som pianon eller bearbetningsmaskiner för trä och metall.
Upphandlingen omfattar även bohagsflyttar samt transporter till miljöstation. För Falu kommuns del ska flyttgods även kunna transporteras till kommunens möbelretur på Ingarvet.
Avtal avses tecknas med två rangordnade leverantörer per delområde enligt en fast avropsordning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Flytt av kommunal verksamhet Falun och Kopparstaden AB
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 45111300 Demonteringsarbeten, 60100000 Vägtransporter, 63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avropsberättigade i denna upphandling är Falu kommun, Borlänge kommun, Hedemora kommun, Ludvika kommun, Kopparstaden AB samt Fastighets AB Hushagen.