457870-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny förskola/skola i Järvastaden
Referensnummer: KS/2022:104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar detaljprojektering, utförande, installationer
och driftsättning av nya Järvaskolan enligt upphandlingsunderlag.
Inledning
Solna stad inbjuder Er härmed att lämna anbud på denna upphandling av ny förskola/skola i Järvastaden.
Krav i detta anbudsformulär ansluter till övriga delar av handling 6.1 Administrativa Föreskrifter och tillsammans gäller de som en helhet. De svar som anbudsgivaren lämnar i anbudet kommer att utgöra kontraktsvillkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen